EKİM’DE ÖNE ÇIKANLAR

İstanbul’da sanat sezonu tüm yoğunluğuyla devam ediyor. Contemporary İstanbul fuarının ardından galeriler birbirinden güzel sergilerle karşımıza çıkıyor. Kentin değerli sanat rotalarından Beyoğlu’na yolu düşenler Galeri Nev’e mutlaka uğrasın derim.

İşlerini severek takip ettiğim Aras Seddigh’in üçüncü kişisel sergisi “Fil Gözü Pencerede Uyur”, sanatçının; cam, seramik, metal, fotoğraf, baskı, tuval gibi farklı malzemeleri ve üretim biçimlerini bir araya getiriyor. Seddigh’in çalışmaları kendine has ve kolaylıkla ayırt edilir üslubuyla her zaman ilgimi çekmiştir. Daha önceki sergilerinde rastladığımız zamandan ve mekândan bağımsızlaştırılmış figürler, sürrealizme göz kırpan form ve kompozisyon yaklaşımı, materyal ve teknik çeşitlilik ile beslenince sanatçının üslubu daha da derinleşmiş. Sergi, barındırdığı düşünsel ve pratik zenginlik bakımından Seddigh’in üretim sürecine dair kapsamlı bir yol haritası çiziyor. Sanatçının işlerindeki kurgular, biçimsel olarak mekanikten organiğe uzanırken içerik açısından ise Seddigh’in bireysel deneyimlerine ışık tutuyor. İzleyicinin bu kişisel alt yapıyla diyaloğa geçmesine olanak tanıyan ipuçları ve sanatçının bilinçaltının derinlerine açılan kapılar çalışmaların ortak noktasını oluşturuyor.

Daha öncesinde seramik etrafında şekillenen heykel pratiğine cam ve metal malzemeyi katması ise sanatçının, sembolik açıdan malzemenin belleğine işaret ederek izleyiciyi, kimliğe dair dönüşümü yorumlamaya davet ettiğini gösteriyor. Çizgiselliğin ön planda olduğu kâğıt işlerinin yalınlığını, farklı tekniklerdeki yapıtların kavramsal ağırlığıyla tamamlayan Seddigh, yarattığı çok yönlü dünyanın kapılarını açıyor. Siz de bu kapıdan girerek sanatçının iç dünyasını keşfetmek isterseniz sergiyi 27 Ekim tarihine dek izleyebilirsiniz.

Ev sahipliği yaptığı başarılı sergilerle giderek sesini daha çok duyuran ve sanatseverlerin uğrak noktalarından biri haline ArkKültür yolu Cihangir’e düşenleri bekliyor. Galeri Öktem&Aykut işbirliği ile gerçekleştirilen Koray Ariş sergisi, gerek mekânın kullanımı gerek seçkinin bütünselliğiyle beni çok etkiledi. Modern heykel sanatımızın öncü isimlerinden Koray Ariş’in; deri, ahşap, kurşun, kösele gibi malzemeler üzerindeki formal yetkinliğine aşinayız. ArkKültür’deki “Yorumlamalar” başlıklı sergisi ise bu kez metali de işin içine katan sanatçının son dönem soyut yorumlarını bir arada topluyor. Ariş’in; renk, form ve materyal çeşitlemeleri, Art Nouveau izleri taşıyan mekânın mimari detaylarıyla muazzam bir uyum gösteriyor. Sergiyi gezerken karşıma çıkan her bir parçanın bütünle olan dengeli ilişkisi ve Ariş’in form ile malzeme arasındaki köprüyü ustalıkla inşa edişi kesinlikle görülmeye değer. Soyutlamalardan oluşan bir seçkinin, bulunduğu alan ve mimari öğelerle kurduğu ölçülü ortaklık izleyiciyi alışılmış bir heykel sergisi deneyiminin ötesine taşıyor. Koray Ariş’in modern heykel pratiğine getirdiği özgün yaklaşım, kendisini sürekli güncelleyen ve düşünsel altyapıdan vazgeçmeyen bir sanatçının imzasını taşıyor diyebiliriz. 27 Ekim’e dek devam eden sergiyi görülecekler listenize eklemenizi öneririm.


print