HAFTANIN SERGİSİ – İREM TOK “CLOSE UP”

İrem Tok’un doğaya dair olanı merceğe aldığı “Close Up” isimli solo sergisi Pilot Galeri’de devam ediyor.

Sanatçının deneyler yaptığı ve neredeyse bir laboratuvar niteliğindeki atölyesini galeriye taşıdığı sergi, mikroorganizmaların ve küçük habitatların dünyasına ışık tutuyor.

Evrene daha yakından bakmaya olanak sağlayacak her türden malzemeyi titizlikle işleyen Tok, ansiklopedileri de sembolik bir bilgi ve kültür hazinesi olmalarının dışında değerlendirerek yaşamın kendisine dair bir “yakından bakış” ortaya koyuyor. Ansiklopedik içerikleri bağlamlarından kopararak yeniden tasnif eden ve kendi yorumlarıyla harmanlayan sanatçı, defterini galerinin duvarlarına taşıyor.

Sanatçının üretim süreci, araştırma, yorumlama, bulma, keşfetme, toplama, biriktirme, düşünme, notlar alma, çizme ve birleştirme süreçlerini kapsıyor. Bilimsel bilgi ile öznel deneyim arasındaki çatışmalara yoğunlaştığı sergisinde İrem Tok; mikroskop, robot kol, akvaryum, araştırma nesnesine dönüşen bitkiler ve kesilip biçilen harfleri ilk kez izleyiciyle buluşturuyor.

Sanatçının heykelleri liken ve yosunla kaplanıp kum ve toprağa dönerken, kelimeler harflerine, harfler ise tuhaf şekillere dönüşüyor. Kayıp medeniyetler ve kayıp kelimeler, silinme, aşınma, eksilme, parçalanma, ufalanma, yok-olma eylemleri; küçük şeylerin bilgisini üretme sürecinde sanatçının pratiğini şekillendiriyor.

Bütüncül bir enstalasyon kurgusundaki sergi; harflerin, sözün, sanatın ve bilimin günümüzde ne ifade ettiğine dair sorular barındırıyor. Pilot Galeri’de devam eden “Close Up”, 13 Ekim tarihine dek açık.


print