HAFTANIN SERGİSİ – İZ ÖZTAT “ASKIDA”

Pi Artworks Istanbul yeni sezona İz Öztat’ın “Askıda” isimli kişisel sergisi ile merhaba dedi. Video, heykel ve enstalasyon üretimlerinin sunulduğu sergi, özne ve iktidar ilişkisini konu ediniyor.

Sergiye adını veren Askıda adlı video, İz Öztat ve Ann Antidote iş birliğinde üretilen, bir askıya alınma sahnesine yer veriyor.  Öztat’ın, kamusal alandaki ifade özgürlüğünün askıya alınması ile deneyimlediği iradesiz bir beden olma halini, bizzat kendi performansı üzerinden araştırdığı çalışma, gündelik hayatımıza sirayet etmiş olan hakimiyet alanlarını sorguluyor.

Sanatçının, yaşanan gerçeklikliğin yüküyle baş etmenin  imkansız olduğunu hissettiği dönemde geometrik soyutlamaya sığınarak oluşturduğu  ifade dili, 2016’da Heidelberger Kunstverein’da gerçekleştirdiği Sonra adlı işini takiben bu sergide tekrar ele alınıyor. Galerinin duvarlarına yayılmış, içlerinde siyah kare barındıran kırmızı üçgenler, söylenemeyenlerin yerine geçen sembolik bir görsel dile eşlik ediyor.

İstanbul sokaklarında sık karşılaşılan ve kamusal alandaki hareketi engelleyen güvenlik bariyerleri ise Eşik isimli yapıtın öznesi oluyor. Bu kez eylem sahasındakilerden farklı olarak içi boşaltılmış bu bariyerler, mekanı bölse bile geçişi engellemeyen kurgusuyla ideolojik hakimiyetlere karşıt bir okuma sunuyor.

Parşömen, suni deri, süngerler, ipler, bantlar, organik dokular ve çeşitli metallerden yapılmış nesnelere uzanan zengin materyal kullanımı sanatçının performatif ve sembolik ifade diliyle birleşince alternatif deneyim alanları ortaya çıkmış. Sergi bu yönüyle oldukça dikkat çekici ve izleyiciyi kimi zaman içine alan kimi zaman yabancılaştıran dinamik bir yapıya sahip.

İz Öztat’ın sergideki diğer işleri de  kayıp duygusunu arzu, acı ve hazla dönüştürmeye çalışıyor. Araştırdığı konular özelinde farklı mecralara uzanan sanatçı, üretim sürecinde işbirliklerine de önem veriyor. Sharjah Bienali, 14. İstanbul Bienali gibi etkinliklerin yanı sıra Almanya, Fransa ve İspanya’da işleri sergilenen İz Öztat’ın kişisel sergisini 2 Kasım tarihine dek ziyaret edebilirsiniz.


print