Claes Oldenburg / MOMA New York

Claes Oldenburg’ın MOMA’da iki ayrı salonda “The Street & The Store 1960-62” ve “1972-77 Mouse Museum/ Ray Gun Wing” sergileri yer alıyor. Amerikalı heykeltraş Claes Oldenburg, açık alanlara uyguladığı yerleştirmelerle tanınır. Her gün kullandığımız objeleri devasa boyutta büyüterek heykeller üreten sanatçının 1960-62 yılında yaptığı eserlerin sergilendiği MOMA’da iğne atsanız yere düşmeyecek bir kalabalık vardı. 1961 senesinde sanatçı elbise dükkanlarından, marketlerden, günlük eşya satan dükkanlardan seçtiği elbise, gömlek, sigara, sosis, burger, tart dilimi, hamburger, pasta, kek gibi nesneleri büyüterek sanat eserlerine dönüştürmüş.

Farklı teknik ile tel ve plaster kullanarak yaptığı çalışmalarında, işlerine canlı renkler veren enamel boya sanatçının bu yumuşak dokulu eserlerinin en önemli özelliğini oluşturuyor. İleriki senelerde bu hacimli ve yumuşak dokulu işler yerini kumaştan yapılmış daha hafif ve büyük ebatta heykellere bırakıyor

Sergiyi dolaşırken küçük çocukların renk ve ebatlarından da etkilenerek bu çalışmalara heyecanla dokunduklarını görüyorum.

Floor Cake 1962 Tuval üzerine sentetik polimer boya ve lateks sünger ve karton kutuları ile dolu 148.2 x 290.2 x 148.2 cm.JPG

Floor Cake 1962 Tuval üzerine sentetik polimer boya ve lateks sünger ve karton kutuları ile dolu 148.2 x 290.2 x 148.2 cm.JPG

60 ‘lı yıllarda yapılan statik ve klasik heykellere nazaran sanatçı; büyük ölçekli, ironik, çocuksu , daha yumuşak, renkli ve kütlesel heykeller üreterek dönemin heykel sanatına farklı bir bakış açısı getirmiş.

Sergiyi dolaşırken, dönemin Amerikan hayat tarzını bu heykellere sanatçının başarılı bir şekilde yansıttığını düşünüyorum. Daha sonraki yıllarda renkli vinilden eserler üreten Oldenburg, 20.yy’ın en provokatif sanat objelerini üretti.

“The Street “62 yılında, sanatçının yaptığı büyük bir enstalasyon. Yaşadığı çevreden topladığı karton çöp kutuları ve gazetelerden oluşan yerleştirme, sanatçının resim ile heykel arasındaki ilişkiyi sorguladığı yıllara ait.

“The Store”da ise sigara, iç çamaşırı, hamburger, sosis gibi gıda maddeleri ve ticari ürünler, boyalı heykeller ve heykelsi rölyefler ile birer sanat eserine dönüşüyor.

fotoğraf(5)

1972-77 Mouse Museum/ Ray Gun Wing aynı şekilde sanatçının toplama, saklama ve sergileme kavramından yola çıkarak meydana getirdiği işlerden oluşuyor. Documenta Almanya’da sergilenen Mouse Museum’da 385 obje sergileniyor. Uzun bir süre sırada bekledikten sonra bu Geometrik şekilde tasarlanmış mekana girmeyi başardım. Karanlık odada çizimler, baskılar, küçük heykeller ve sanatçının yıllar içinde topladığı objeler sergilenmiş. Ray Gun’da ise 258 Ruy Gun yer alırken, renkli oyuncak tabancalar, eski antika pistoller ve hazır nesneler sergileniyor. Mouse Museum ve Ruy Gun Wing bizlere toplamak ile yaratmak arasındaki ilişkiyi gösterirken her gün kullandığımız nesneler ile müze parçaları arasındaki ayrımı da yok ediyor.


print