GENÇLERE YOL AÇIN

Yaz aylarına hareketlilik getiren grup sergilerinde yeni yetenekleri keşfetmek için harika bir hafta. Gençlerin hakimiyetindeki seçkilerden bir derleme hazırladım sizler için.

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, Güzel Sanatlar bölümlerinde okuyan ve farklı disiplinlerde başarı gösteren öğrencilere verdiği burslarla Türkiye’deki sanat ortamına katkı sağlamaya devam ediyor. Bu yıl beşincisini düzenledikleri “EKAV-ARTIST New Generation 5” sergisi, genç isimleri takibe almak için kaçırılmayacak bir fırsat. Küratörlüğünü Ilgın Akın’ın üstlendiği seçkide yer alan sanatçıların her biri, geleceğin kayda değer isimleri olmaya aday diyebilirim. İnci Aksoy’un sosyal sorumluluk projelerine verdiği değerin bir yansıması niteliğindeki bu sergi dizisinin 5. yılını doldurmuş olması da sevindirici. Gençlerin önüne açacak bu tür etkinliklerin önemini sık sık vurguluyorum. Biz sanatseverlere de bu projeleri takip etmek ve ziyaretlerimizle serginin görünürlüğünü arttırmak düşüyor. EKAV galeriyi 29 Haziran’a dek mutlaka görün derim.

Gelenekselleşmiş bir diğer etkinlik ise Akbank 37. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi. Çağdaş üretimleri desteklemek ve gençlerin sanat ortamına kazandırılmasına katkı sağlamak amacıyla uzun yıllardır düzenlenen yarışma ve sergi dizisinin bu yılki teması “Ortak Stratejilerin Gösterisi” olarak belirlenmiş. Küratörlüğünü Melih Görgün’ün üstlendiği sergi; çatışma ve krizlerin doruğa ulaştığı böylesine bir döneme ayak uydurabilmek, üretebilmek ve hayatta kalabilmek adına alternatif önerileri odağına alıyor. “Gündelik yaşamın doğal dinamiği haline gelen toplumsal dönüşümler, yer değişimleri, tüketim eğilimleri, kültürel ve kentsel politikalar bizlere ne kadar alan tanıyor” gibi soruların peşinden giden sanatçılar, bu yeni durumların içinde varolunacak ortak stratejileri araştırıyor. Çeşitlilik, eşitlik ve farklılık gibi kavramlar üzerine kurgulanmış bir dilin yanıltıcı yönlerini ele alarak, medya eliyle bizlere sunulan içeriği yeniden yorumluyorlar. Dereceye giren 20 sanatçının farklı disiplinlerden işleri; çağdaş sanat ve kültürel dinamizmin çağımızın olumsuzluklarıyla baş etmeye yardımcı niteliğini öne çıkartıyor. Hem yeni üretimleri keşfetmek hem de güncel bir temayı farklı bakış açılarından incelemek adına keyifli bir sergi. 31 Temmuz’a dek Akbank Sanat’ta devam ediyor.

Krank Art Gallery, benim de severek takip ettiğim sanatçıların işlerini bir araya getirdiği grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf, yağlıboya ve kumaş üzerine dikiş gibi farklı mecralarda üretilen eserlerin yer aldığı “Alacakaranlık Anıları”, hafızanın deneyimleri algılama ve depolama becerisine ışık tutuyor. Her bir yapıtın, sanatçısına dair somut bir görsel veri sunduğu sergide; zaman ile bellek arasındaki ilişkinin izi sürülüyor. Anıların gerçek deneyimle olan bağlantısı ve geçmişe dönük hatırlama süreci etrafında gezinen yapıtlar; günün son ışığının kaybolduğu alacakaranlık anıyla belleğin anımsama aşamaları arasında köprü kuruyor. Eda Aslan’ın 72 adet fotoğrafından oluşan enstalasyonuna, Eda Gecikmez’in derisinin üzerine manzara resmi yaptıran bedenlere odaklandığı yağlıboya resimleri eşlik ediyor. Güneş Terkol’un öncesi ve sonrası anlarını kaydettiği kumaşları ise Zeynep Beler’in fotoğraf karelerini klasik resme uyarladığı işleriyle anlamlı bi diyalog kuruyor. Sergiyi görmek için 29 Haziran son gün.


print