GÜNDEMDEKİ SERGİLER

Yaz aylarını yurt dışı seyahatleriyle renklendiren sanatseverler için öneriler ve İstanbul’da kapılarını yeni açan sergileri derledim bu hafta.

Kendine has malzeme kullanımı ve tekniğiyle yerini sağlamlaştırmış Azade Köker ve düşündürücü enstalasyonlara imza atan Eşref Yıldırım, Almanya’nın Solingen kentinde oldukça ilgi çekici bir grup sergisinde yapıtlarını gösteriyor. The Center for Persecuted Arts’ta ziyarete açılan “Spirit of the Poet” başlıklı sergi; eziyet, zorunlu göç ve türlü travmatik olayların bıraktığı kişisel iz ve deneyimlere odaklanıyor.

Mülteci krizinin ve özgürlükten mahrum bırakılmış kitlelerin küresel ölçekteki mağduriyetine dikkat çekmeyi hedefleyen 7 çağdaş sanatçı; kaotik bir dünyada direnmenin yollarını kendi üsluplarınca yorumluyor. Nazi zulmünden kaçmayı başarmış Yahudi asıllı Alman sanatçı Else Lasker-Schüler’e ithaf edilen seçkide, Azade Köker’in minyatür sanatına gönderme yaptığı “Devshirmeh” isimli çalışmasına, savaş mağduru Halep kentine de değinen eserleri eşlik ediyor. Eşref Yıldırım’ın Ermeni bir şairin anısına ürettiği işi de yine serginin öne çıkanlarından. Iraklı sanatçılar Hayv Kahraman ve Hanaa Malallah ise yurtlarından ayrılmanın travmasını çalışmalarında göz önüne seriyor. Bir şekilde savaş ve şiddete tanıklık etmiş olan Orta Doğu ve Balkan coğrafyasından dokunaklı yapıtların yer aldığı bu sergiyi 25 Ağustos’a dek görebilirsiniz.

Bir diğer sergi haberi ise Polonya’dan. Azade Köker ile birlikte başarılı sanatçılarımızdan Guido Casaretto, Elmas Deniz ve Nilbar Güreş’in de yer aldığı “Nature in Art”, MOCAK (Museum of Contemporary Art in Krakow)’da sanatseverleri bekliyor. Doğa, ekoloji, güzellik, yüzleşme, madde ve sembol alt başlıkları altında 70’ten fazla sanatçının eserine yer veren seçki; resimden fotoğrafa, videodan yerleştirmeye kadar bir çok farklı tekniği aynı çatı altında birleştiriyor. Julius von Bismarck, Maurizio Cattelan, Wim Delvoye, Jan Fabre, Julian Opie, Sarah Lucas gibi yıldız isimler de içeriği zenginleştiriyor. Yolu düşenler 29 Eylül’e dek mutlaka ziyaret etmeli.

İstanbul’da ise Zilberman Gallery’nin bu yıl 10. edisyonu düzenlenen, artık geleneksel hale gelmiş Genç Yeni Farklı seçkisi kapılarını açıyor. Bu kez konsepti güncelleyerek daha önceki yıllarda GYF sergilerine katılmaya hak kazanan isimleri bir araya getiren galeri, sanat ortamına atıldıktan sonra dönüşen kariyerlerinin mevcut durumuna dair bir bakış sunuyor. Bu süreci vurgulamak amacıyla “Devam Etmek Gerek” başlığı verilen sergide; Eda Aslan, Özgür Atlagan, Alpin Arda Bağcık, Zeynep Beler, Sevinç Çalhanoğlu, Nazlı Erdemirel, Gizem Karakaş, Zeynep Kayan, Gülşah Mursaloğlu, Ali Şentürk, Ezgi Tok, Hasan Özgür Top’un yapıtları görülebilir. 17 Ağustos’a dek izleyebilirsiniz.

Pi Artworks İstanbul’da açılan “Wild Flowers”  da haftanın taze sergilerinden. Nejat Satı’nın sanat ve doğa kesişiminde konumlanarak yabani çiçekleri renk açısından ele aldığı solo seçkisi, izleyiciyi soyut bir florayı keşfetmeye davet ediyor. Çöl, orman ve benzeri zor koşullara uyum sağlayabilen bitkilerin renklerinden ilham alan Satı, kendi gözlem ve araştırmalarını üretimlerine aktarıyor. Bu renkli sergiyi 10 Ağustos’a dek görmenizi öneririm.


print